معرفی Fractional NFT (ان‌اف‌تی تقسیم شده)

معرفی Fractional NFT (ان‌اف‌تی تقسیم شده)

معرفی Fractional NFT ( ان اف تی تقسیم شده/کسری)

توکن غیرقابل تعویض یا NFT را می‌توان به عنوان نشانه‌ی پیدایش دوره‌ای جدید در زمینه‌ی مالکیت سرمایه‌های دیجیتال، با مزایایی نظیر شفافیت و غیر متمرکز بودن، درنظر گرفت. یکی از نکات برجسته‌ی NFT این است که مالکیت انحصاری یک دارایی دیجیتال را تضمین می‌کند.

یکی از مهمترین ویژگی‌های ان‌اف‌تی‌ها این است که تقسیم پذیر نیستند و جعل یا تکثیر آن‌ها غیر ممکن است. با توجه به این خصوصیت بسیار مهم، منظور از fractional NFT یا ان‌اف‌تی تقسیم شده چیست؟ آیا اصلا چنین چیزی امکان پذیر است؟

در واقع نقاط قوت توکن غیرقابل تعویض (NFT)، محدودیت‌های مهمی را برای عملکرد این دارایی‌های دیجیتال ایجاد می‌کند. بنابراین، افراد خلاق رویکردهای جدیدی را برای مالکیت بخشی از یک توکن غیرقابل تعویض، ارائه کرده‌اند.

با این وجود آیا تقسیم کردن (fractionalization)، هدف اصلی ان‌اف‌تی را نفی نمی‌کند؟ با ادامه‌ی این مطلب همراه شوید تا پاسخ این سوال را پیدا کنید. در این مقاله بصورت مقدماتی به معرفی Fractional NFT (ان‌اف‌تی تقسیم شده) می‌پردازیم.

ان‌اف‌تی تقسیم شده (Fractional NFT) چیست؟

یکی از اولین سوالاتی که درباره‌ی ان‌اف‌تی‌های تقسیم شده یا به اختصار F-NFT مطرح می‌شود، پیرامون تعریف اینگونه توکن‌ها است. شما می‌توانید این مفهوم را با توجه به ایده‌ی اساسی تقسیم دارایی‌ها، درک کنید.

اساسا تقسیم کردن (fractionalization) به این معنی است که شما می‌توانید مالک برشی از یک کیک بزرگ، که در این‌جا یک توکن غیرقابل تعویض است، باشید. در نتیجه می‌توان گفت که فرآیند تقسیمم کردن NFT، یک راه حل خلاقانه برای ورود سرمایه‌های کوچک و متوسط به این بازار است.

حال که با مفهوم اصلی تقسیم کردن (fractionalization) دارایی‌ها آشنا شدید؛ وقت پاسخ دادن به این سوال‌ها است که: “Fractional NFT چیست؟” و “این توکن‌ها چه نقشی را در اکوسیستم رو به رشد NFT ایفا می‌کنند؟”

F-NFTها یا ان‌اف‌تی‌های تقسیم شده، از نظر طراحی فنی تفاوتی با NFTهای معمولی ندارند. با این وجود، تفاوت چشمگیر F-NFT این است که می‌توان این گونه از NFT را به بخش‌های کوچک‌تر یا fractions تقسیم کرد.

بخش‌های کوچکتر (smaller fractions) یک NFT این قابلیت را به فرد می‌دهد که در کنار افراد دیگر، مالکیت سهمی از همان NFT را در اختیار داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *